2010
Flaming Leaves
Ski Jumps
Lake Placid, NY
October 9-10, 2010

The 2010 Flaming Leaves Ski Jumping Festival in Lake Placid included two competitions on the Olympic K-90 meter hill. The Olympic Regional Development Authority (ORDA) organized a jumping competition on Saturday, October 9, which was part two of the three part Art Devlin Cup series, and which carried some cash prizes in addition to the ORDA medals.
Sunday was a big day, with three competitions. Early in the morning, a bunch of stalwart skiers contested a roller ski race, completing a Nordic combined competition using Saturday's jumping results.
At 11 am, NYSEF coaches and volunteers, with the help and support of ORDA, organized a second K-90 competition.
To finish off the weekend of skiing, NYSEF coaches and volunteers held a small hill competition, with Nordic combined, for junior competitors.
The weekend also included Festival activities for the public, and clinics, meetings, and a reception for USA Ski Jumping.
 

ORDA Flaming Leaves Ski Jumping Competition
Trial and Two Competitive Rounds on 90 Meter Hill
Saturday, 11:00 am


      CHIEF OF COMPETITION:                TECHNICAL DELEGATE:
          Larry Stone               Joe Holland EST, Art Tokle Jr EST 

                      JUDGES:
                         1. Jim Carter      
                         2. Peter Claus     
                         3. Mark Levasseur  
                         4. Dan Warner      
                         5. Martina Lussi  
   
                    K:  90.0 METERS    PTS/M: 2.0

Peter Frenette Flies to Victory
Peter Frenette of Saranac Lake, NY, flies to victory on Saturday. This 103 meter ride followed an incredible flight of 108 meters which eclipsed the hill record of 105 meters, held by Peter's coach, Clint Jones. This win, combined with a win in July, gives Frenette a big lead in the points race for the Art Devlin Cup. The third and final event of the Devlin Cup race will be the Masters meet at New Years time.

 

Junior Class

RNK BIB  -- NAME -------------- DIV
        VEL  DIST DPTS   J 1  J 2  J 3  J 4  J 5  JUMP   TOTAL
--------------------------------------------------------------

 1   4  Edlund, Trevor          CEN   
        87.3 89.5 59.0   17.5 16.5 17.0 17.5 17.0 110.5
        86.6 93.0 66.0   17.5 17.0 17.5 17.5 17.0 118.0  228.5

 2   9  Snyder, Adam            IMD   
        87.8 98.0 76.0    9.0  9.0  9.0  9.5  6.5 103.0
        87.4 96.0 72.0   16.5 16.5 17.5 17.5 17.0 123.0  226.0

 3   1  Bickner, Kevin          CEN   
        87.8 91.0 62.0   16.5 16.5 16.5 16.5 17.5 111.5
        86.8 93.0 66.0   15.0 16.5 16.0 15.5 15.5 113.0  224.5

 4   7  Hutchins, Tyler         CEN   
        86.2 81.0 42.0   17.5 17.0 17.0 17.0 16.5  93.0
        85.4 89.0 58.0   17.0 17.5 18.0 18.0 17.0 110.5  203.5

 5  11  Daniels, Zach (NC)      EST   
        88.0 92.0 64.0   16.0 16.5 16.0 15.5 16.0 112.0
        87.9 80.5 41.0   16.0 16.0 16.5 16.0 15.5  89.0  201.0

 6   3  Brown, A.J.             CEN   
        87.6 89.0 58.0   16.0 16.5 16.5 16.0 16.0 106.5
        86.9 78.0 36.0   15.0 14.5 14.0 14.0 14.5  79.0  185.5

 7   8  Berend, Ben (NC)        RMD   
        87.8 81.0 42.0   15.5 15.0 16.5 16.5 16.5  90.5
        87.6 82.0 44.0   16.0 16.5 16.5 17.5 16.0  93.0  183.5

 8   6  Fjeldheim, Stig (NC)    CEN   
        87.8 86.0 52.0   16.0 16.5 16.5 16.5 15.0 101.0
        87.6 76.0 32.0   14.5 15.0 15.0 15.0 15.0  77.0  178.0

 9  10  Lussi, Miles            EST   
        88.0 81.5 43.0   16.5 16.0 16.5 16.5 16.0  92.0
        87.6 77.0 34.0   16.0 15.5 16.5 16.5 16.0  82.5  174.5

10   5  Daniels, Luke (NC)      EST   
        87.8 70.5 21.0   16.0 14.5 15.0 15.0 14.5  65.5
        87.2 69.0 18.0   15.0 14.5 15.0 14.5 14.5  62.0  127.5

11   2  Mattoon, Nick           CEN   
        86.9 62.0  4.0   14.5 14.0 13.5 14.0 14.0  46.0
        86.5 71.5 23.0   14.5 14.5 14.5 14.5 13.5  66.5  112.5



Junior Class Medalists
Adam Snyder,     Trevor Edlund,     Kevin Bickner

 

Open Class


RNK BIB  -- NAME -------------- DIV
        VEL  DIST DPTS   J 1  J 2  J 3  J 4  J 5  JUMP   TOTAL
--------------------------------------------------------------

 1  35  Frenette, Pete          USAJ  
        84.8108.0 96.0   19.0 17.5 17.5 17.0 17.0 148.0
        84.2103.0 86.0   18.5 19.0 18.5 18.5 19.0 142.0  290.0

 2  38  Alexander, Nick         USAJ  
        84.7104.0 88.0   18.5 17.5 17.0 17.0 17.0 139.5
        83.9 97.5 75.0   18.0 18.0 17.5 17.0 18.5 128.5  268.0

 3  31  Camerota, Eric (NC)     USST  
        83.0100.0 80.0   17.0 17.0 18.0 17.0 17.5 131.5
        84.2 97.0 74.0   18.0 18.5 18.5 18.0 18.0 128.5  260.0

 4  37  Fletcher, Bryan (NC)    USST  
        85.0 99.0 78.0   18.0 18.0 18.5 18.0 18.0 132.0
        84.6 95.5 71.0   17.5 18.5 18.5 18.5 18.5 126.5  258.5

 5  34  Camerota, Brett (NC)    USST  
        84.0 96.0 72.0   18.5 18.0 18.0 18.0 18.0 126.0
        84.0 98.0 76.0   18.5 18.5 18.5 18.5 18.0 131.5  257.5

 6  40  Fairall, Nick           USAJ  
        84.3 97.5 75.0   18.0 18.0 18.5 18.0 18.0 129.0
        83.9 94.0 68.0   18.0 18.5 18.5 18.5 18.0 123.0  252.0

 7  39  Glasder, Mike           USAJ  
        84.9 99.0 78.0   17.5 17.0 18.5 18.5 18.0 132.0
        84.2 87.5 55.0   17.5 18.0 18.0 18.0 18.0 109.0  241.0

 8  33  Johnson, Anders         USAJ  
        85.0 95.0 70.0   19.0 18.5 18.5 18.5 18.0 125.5
        84.9 91.5 63.0   17.5 17.5 17.5 17.0 16.5 115.0  240.5

 9  36  Demong, Billy (NC)      USST  
        85.9102.0 84.0   18.0 17.5 18.5 18.5 18.0 138.5
        85.5 83.0 46.0   17.5 17.0 16.5 16.5 17.0  96.5  235.0

10  42  Fletcher, Taylor (NC)   USST  
        84.3 95.0 70.0   17.0 17.5 18.0 17.5 17.5 122.5
        84.0 81.0 42.0   17.0 16.5 17.0 17.0 17.0  93.0  215.5

11  25  Schott, Willem          CEN   
        84.4 89.0 58.0   18.0 16.5 17.5 18.0 17.5 111.0
        83.9 87.0 54.0   16.5 16.0 16.5 16.5 17.0 103.5  214.5

12  26  Bliss, Andrew           EST   
        85.0 93.0 66.0   18.5 18.0 18.0 18.5 17.5 120.5
        84.7 82.0 44.0   16.5 17.0 16.5 16.5 17.0  94.0  214.5

13  23  Field, Cliff (NC)       RMD   
        83.9 91.5 63.0   18.0 18.0 18.0 17.5 17.5 116.5
        83.6 71.0 22.0   15.5 16.5 16.0 16.0 15.5  69.5  186.0

14  30  Lodwick, Todd (NC)      USST  
        84.3 86.5 53.0   17.5 17.0 17.5 17.5 17.5 105.5
        84.0 75.0 30.0   16.5 16.0 16.0 15.0 15.5  77.5  183.0

15  32  Hendrickson, Nick (NC)  USST  
        84.9 89.0 58.0   18.5 17.5 17.5 17.0 17.5 110.5
        85.0 71.5 23.0   16.5 16.5 16.5 16.5 16.5  72.5  183.0

16  28  Wallace, Brian          CEN   
        83.8 90.5 61.0   16.5 17.5 17.5 17.0 17.5 113.0
        83.1 65.5 11.0   15.0 14.5 14.0 15.0 13.5  54.5  167.5

17  18  Gantick, Aleck (NC)     RMD   
        84.7 72.5 25.0   17.0 17.0 16.5 16.5 16.5  75.0
        83.9 79.5 39.0   16.5 16.5 17.0 17.0 16.5  89.0  164.0

18  41  Denney, Brett (NC)      USST  
        84.7 81.5 43.0   16.5 17.0 17.0 17.0 17.5  94.0
        84.4 62.0  4.0   14.5 15.0 15.0 15.0 15.0  49.0  143.0

19  21  Pretorous, Chanon (NC)  CAN   
        83.2 68.5 17.0   16.5 16.0 16.0 16.0 15.0  65.0
        82.3 75.0 30.0   16.0 15.5 15.5 15.0 15.5  76.5  141.5

20  29  Rhoads, William         IMD   
        82.8 61.5  3.0   15.0 14.0 14.0 14.0 15.0  46.0
        83.0 80.0 40.0   16.5 16.5 17.0 16.5 16.0  89.5  135.5

21  22  Knickerbocker, Spencer  EST   
        84.5 65.0 10.0   16.5 16.0 16.0 16.0 16.0  58.0
        83.8 66.0 12.0   16.0 15.5 15.5 15.5 16.0  59.0  117.0

22  24  Lynch, Erik (NC)        RMD   
        83.3 66.0 12.0   16.0 16.0 15.5 15.5 16.0  59.5
        83.2 65.5 11.0   15.5 15.5 15.5 16.0 15.5  57.5  117.0

23  20  Loomis, Adam (NC)       RMD   
        85.1 67.5 15.0   16.5 15.5 15.5 15.5 15.5  61.5
        84.1 64.0  8.0   15.0 15.5 15.5 16.0 15.0  54.0  115.5

24  27  Ward, Michael (NC)      RMD   
        84.2 62.0  4.0   15.0 14.0 14.0 15.0 15.0  48.0
        83.1 69.0 18.0   15.0 15.0 15.5 16.0 15.5  64.0  112.0

25  19  Wert, Trevor            RMD   
        84.2 75.5 31.0   17.5 16.0 16.0 16.0 16.5  79.5
        83.7 53.5-13.0   14.5 12.0 13.0 13.0 13.0  26.0  105.5

26  17  Smith, Tyler (NC)       IMD   
        83.7 59.0 -2.0   14.0 14.0 13.5 13.5 13.5  39.0
        82.7 68.0 16.0   16.5 16.0 15.5 16.0 16.0  64.0  103.0

27  15  Tipton, Zeb (NC)        RMD   
        83.0 52.0-16.0   15.5 15.0 15.0 15.5 15.0  29.5
        82.6 52.0-16.0   13.5 12.5 12.5 12.0 13.0  22.0   51.5

28  16  Englund, Dan      DNS   CEN   


Open Class Medalists
Nick Alexander,   Peter Frenette,   Eric Camerota

 

 

Nordic Combined Team Sprint Relay
Two-man teams, each racer did five laps of a one km loop
Sunday, 8:30 am

The Nordic combined boys decided to hold a little NC competition, unofficial, with the race on Sunday morning. Eleven two-man teams were formed and a start list was established, based largely on Saturday's first round jump results. Three of the teams were given modified start times, just to make a good race. After all, it was just a fun event. Racers skated on roller skis on a one km. course at the jumping venue that ran from the bottom, up to the big parking lot, then back down. The two members of each team alternated running one km. laps for a total of ten km. per team.

Nordic Combined Results

PL BIB  -- NAME ---------- DIV ----- Jp Pts.
                      Total  Avg. start  fin.   XC    time  XC
                     points  pts.  time  time  time   back  rnk
---------------------------------------------------------------

 1  1 Hendrickson, Nick    IMD/USST   110.5
      Field, Cliff         RMD        116.5
                      227.0 113.5  0:00  26:09        26:09  4

 2  6 Fletcher, Bryan      RMD/USST   132.0
      Loomis, Adam         CEN/RMD     61.5
                      193.5  96.5  1:08  26:12  0:03  25:04  2

 3  7 Demong, Bill         EAS/USST   138.5
      Ward, Michael        RMD         48.0
                      186.5  93.0  1:22  26:19  0:10  24:57  1

 4 11 Fletcher, Taylor     RMD/USST   122.5
      Smith, Tyler         IMD         39.0
                      161.5  81.0  2:10  27:32  0:21  25:22  3

 5  8 Camerota, Brett      IMD/USST   126.0
      Lynch, Erik          RMD         59.5
                      185.5  92.5  1:24  28:15  2:07  26:51  7

 6 10 Knickerbocker, Spencer EAS       58.0
      Sim, Ben             Australia   DNJ
                      167.0  83.5 #2:00  28:19  2:10  26:19  5

 7  9 Denney, Brett        RMD/USST    94.0
      Gantic, Alec         RMD         75.0
                      169.0  84.5  1:56  28:31  2:22  26:35  6

 8  5 Lodwick, Todd        RMD/USST   105.5
      Berend, Ben          RMD         90.5
                      196.0  98.0  1:02  28:50  2:41  27:48  8

 9  3 Fjeldheim, Steig     CEN        101.0
      Tipton, Zeb          RMD         29.5
                      130.5  65.0 #0:02  29:15  3:06  29:13  9

10  4 Camerota, Eric       IMD/USST   131.5
      Pretorious, Channon  CAN         65.0
                      196.5  98.5  1:00  30:22  3:13  29:22 10

11  2 Daniels, Zach        EAS        112.0
      Daniels, Luke        EAS         77.0
                      189.0  94.5 #0:02  31:20  4:11  31:18 11

             # start times not according to jump points

Nordic Combined Medalists
Loomis, B. Fletcher, Field, Hendrickson, Demong, Ward

 

 

 

NYSEF Flaming Leaves Ski Jumping Competition
Trial and one Competitive Round on 90 Meter Hill
Sunday, 11:00 am

The wind that hampered Saturday's competition strengthened on Sunday and changed to a more difficult direction, giving coaches and organizers fits! The result was long delays between jumps, and finally the decision to cancel the second round of competitive jumps. Winners were decided on the basis of one round of jumping and everybody went home safe.


      CHIEF OF COMPETITION:                TECHNICAL DELEGATE:
          Larry Stone               Joe Holland EST, Art Tokle Jr EST 

                      JUDGES:
                         1. Mark Levasseur
                         2. Martina Lussi
                         3. Dan Warner
                         4. Jim Carter
                         5. Peter Claus
   
                    K:  90.0 METERS    PTS/M: 2.0
 
Junior Class

RNK BIB  --- NAME -------------- DIV
         VEL  DIST  DPTS   J 1  J 2  J 3  J 4  J 5   TOTAL
----------------------------------------------------------

 1   8  Hutchins, Tyler          CEN
        85.9  93.5  67.0   18.5 17.5 18.0 17.0 18.5  121.0
    
 2   7  Daniels, Zach            EAST
        88.3  91.0  62.0   17.5 16.5 17.0 16.5 17.0  112.5
    
 3   9  Bickner, Kevin           CEN
        87.4  91.5  63.0   16.5 17.0 16.5 16.5 16.5  112.5
    
 4  10  Snyder, Adam             IMD
        87.8  91.0  62.0   17.0 17.0 17.5 16.5 16.5  112.5
    
 5  11  Edlund, Trevor           CEN
        86.9  87.0  54.0   16.5 17.0 17.5 17.0 16.5  104.5
    
 6   6  Brown, A.J.              CEN
        88.4  85.5  51.0   15.5 16.0 15.5 15.0 16.0   98.0
    
 7   3  Lussi, Miles             EAST
        88.1  80.0  40.0   16.5 16.5 16.5 16.0 16.0   89.0
    
 8   5  Berend, Ben              RMD
        88.2  80.0  40.0   17.0 16.0 16.5 15.5 16.0   88.5
    
 9   2  Daniels, Luke            EAST
        87.5  77.0  34.0   15.0 15.5 14.5 14.5 15.0   78.5
    
10   1  Mattoon, Nick            CEN
        87.0  67.5  15.0   15.5 15.0 15.5 14.0 14.5   60.0
    
11   4  Fjeldheim, Stig          CEN
        88.2  63.0   6.0   14.0 14.0 15.0 14.0 14.0   48.0



Junior Class Medalists
K. Bickner, A. Snyder, Z. Daniels, Tyler Hutchins
(three-way tie for second place!)

 

Open Class


RNK BIB  --- NAME -------------- DIV
         VEL  DIST  DPTS   J 1  J 2  J 3  J 4  J 5   TOTAL
----------------------------------------------------------

 1  31  Bliss, Andrew            EAST
        84.6  90.0  60.0   17.5 17.5 18.0 18.0 18.0  113.5
    
 2  39  Fletcher, Bryan          USST
        84.6  88.0  56.0   18.0 17.5 18.5 17.0 17.5  109.0
    
 3  36  Glasder, Mike            USAJ
        84.5  85.0  50.0   18.0 17.5 18.0 16.5 17.5  103.0
    
 4  40  Camerota, Eric           USST
        84.4  86.0  52.0   16.5 16.0 15.5 16.5 16.5  101.0
    
 5  42  Frenette, Pete           USAJ
        84.4  84.5  49.0   17.0 17.0 17.0 16.5 16.5   99.5
    
 6  33  Fletcher, Taylor         USST
        84.3  83.0  46.0   16.5 17.5 17.0 17.0 16.5   96.5
    
 7  35  Johnson, Anders          USAJ
        84.9  87.0  54.0   14.0 14.0 13.5 15.0 10.0   95.5
    
 8  34  Demong, Billy            USST
        85.3  79.5  39.0   16.0 16.0 16.5 17.5 16.5   88.0
    
 9  28  Hendrickson, Nick        USST
        84.9  78.0  36.0   17.5 17.5 17.0 16.5 16.5   87.0
    
10  37  Fairall, Nick            USAJ
        84.4  77.5  35.0   17.0 17.5 17.0 17.5 16.5   86.5
    
11  27  Wallace, Brian           CEN
        83.6  75.0  30.0   16.5 17.5 16.5 16.0 16.5   79.5
    
12  38  Camerota, Brett          USST
        84.3  74.5  29.0   16.5 16.0 16.5 17.5 16.5   78.5
    
13  41  Alexander, Nick          USAJ
        83.9  75.0  30.0   15.5 15.5 15.0 16.0 15.5   76.5
    
14  30  Field, Cliff             RMD
        82.9  71.5  23.0   15.5 16.0 15.5 16.0 15.0   70.0
    
15  21  Lynch, Erik              RMD
        83.8  70.5  21.0   15.5 16.0 16.0 15.0 16.0   68.5
    
16  32  Schott, Willem           CEN
        83.8  70.0  20.0   15.5 15.5 15.0 16.5 16.0   67.0
    
17  25  Denney, Brett            USST
        84.2  67.0  14.0   16.0 16.5 16.0 15.5 15.0   61.5
    
18  17  Smith, Tyler             IMD
        83.8  66.0  12.0   16.0 17.0 17.0 16.0 16.0   61.0
    
19  23  Rhoads, William          IMD
        83.8  64.0   8.0   15.5 16.0 16.0 15.5 16.0   55.5
    
20  29  Lodwick, Todd            USST
        83.9  62.0   4.0   16.0 15.0 15.0 16.0 16.0   51.0
    
21  24  Pretorous, Chanon        CAN
        82.9  62.5   5.0   14.5 15.5 16.0 15.5 14.5   50.5
    
22  26  Gantick, Aleck           RMD
        84.3  61.5   3.0   15.0 15.5 15.5 15.5 15.5   49.5
    
23  18  Wert, Trevor             RMD
        83.9  62.0   4.0   14.0 15.0 14.5 14.5 15.0   48.0
    
24  20  Loomis, Adam             RMD
        84.9  61.0   2.0   15.0 15.5 15.5 14.5 15.0   47.5
    
25  15  Englund, Dan             CEN
        83.7  61.0   2.0   14.5 14.5 15.0 14.0 14.0   45.0
    
26  19  Ward, Michael            RMD
        84.4  59.0  -2.0   15.0 14.5 14.5 13.5 14.0   41.0
    
27  22  Knickerbocker, Spencer   EAST
        84.3  54.0 -12.0   13.0 13.0 13.5 13.5 13.5   28.0
    
28  16  Tipton, Zeb              RMD
        83.6  52.0 -16.0   14.5 14.0 13.5 14.5 13.0   26.0


Open Class Medalists
Bryan Fletcher,     Andrew Bliss,     Mike Glasder

 

 

The long, busy Flaming Leaves weekend of ski jumping ended with a junior competition organized by NYSEF coaches Casey Colby, Evan Bliss, David McCahill and Margaret Maher, with the help of hardworking NYSEF volunteers. Bliss reports that star jumpers Peter Frenette and Mike Glasder also helped out.
This was a late addition to the schedule and so attracted only local skiers.
Here are the results, no distances were provided, just total points.
Junior Class 4

 1. Gabby Armstrong   61.5
 2. Rory Riggins      60.5
 3. Trent White       50.5
 4. Caden Belisle     49.0
 5. Mattias Phillips  38.5
Junior Class 5

 1. Landon Livreri    64.5
 2. Matt White        51.0
 3. Kevin Quinn       42.0
 4. Zachary Zientko   33.5

 
Copyright 2010, All Rights Reserved

[ NEXT RESULTS ] [ RESULTS INDEX ]



[ INDEX ] [ HOME ] [ GEN INFO ] [ INSIDE INFO ]