Olympic
Rings

Olympic
Ski Jumping
Medalists

THIS LIST SPONSORED BY THE SKI JUMPING COMMITTEE -- USSA EASTERN DIVISION

- - - - - - - - - - - -
-

  • The Olympic Winter Games included Ski Jumping and Nordic Combined competition from the beginning, 1924 in Chamonix.
  • The 1964 Innsbruck Games expanded Special jumping to two events: Normal Hill and Large Hill.
  • In 1988, the Calgary Games introduced team events in both jumping and nordic combined. For three olympiads, a nordic combined team consisted of three athletes, in Nagano 1998, the combined team size increased to four.
  • The 2002 Games in Salt Lake City saw the addition of the Nordic Combined 120 meter sprint competition (one competitive jump and 7.5 km race).
  • Between the 2006 and 2010 Games, the FIS dropped all alternative NC race formats in favor of a Gundersen sprint event involving a trial jump and one scoring jump, followed by a ten kilometer XC race with Gundersen handicap of four seconds per point. Accordingly, the 2010 Games in Vancouver included three NC events: individual Normal Hill (K-95) and Large Hill (K-125) sprint events, and the Team Sprint Relay on the Large Hill.
  • Finally, for 2014 in Sochi, after a years-long fight by proponents, the FIS and IOC gave in and accepted women's ski jumping as an Olympic event.

We offer the following lists of
PAST OLYMPIC MEDALISTS

Birger Ruud
Birger Ruud

Olympic Medalists in Ski Jumping

2014 SOCHI              
      LADIES NH       LARGE HILL       NORMAL HILL
1. Carina Vogt GER
2. Daniela Iraschko AUT
3. Coline Mattel FRA

1. Kamil Stoch POL
2. Noriaki Kasai JAP
3. Peter Prevc SLO

1. Kamil Stoch POL
2. Peter Prevc SLO
3. Anders Bardal NOR

2010 VANCOUVER          
1. Simon Ammann SUI
2. Adam Malysz POL
3. Gregor Schlierenzauer AUT

1. Simon Ammann SUI
2. Adam Malysz POL
3. Gregor Schlierenzauer AUT

2006 TORINO            
1. Thomas Morgenstern AUT
2. Andreas Kofler AUT
3. Lars Bystøl NOR

1. Lars Bystøl NOR
2. Matti Hautamäki FIN
3. Roar Ljøkelsøy NOR

2002 SALT LAKE CITY            
1. Simon Ammann SUI
2. Adam Malysz POL
3. Matti Hautamaeki FIN

1. Simon Ammann SUI
2. Sven Hannawald GER
3. Adam Malysz POL

1998 NAGANO              
1. Kazuyoshi Funaki JPN
2. Jani Soininen FIN
3. Masahiko Harada JPN

1. Jani Soininen FIN
2. Kazuyoshi Funaki JPN
3. Andreas Widhoelzl AUT

1994 LILLEHAMMER              
1. Jens Weissflog GER
2. Espen Bredesen NOR
3. Andreas Goldberger AUT

1. Espen Bredesen NOR
2. Lasse Ottesen NOR
3. Dieter Thoma GER

1992 ALBERTVILLE              
1. Toni Nieminen FIN
2. Martin Hollwarth AUT
3. Heinz Kuttin AUT

1. Ernst Vettori AUT
2. Martin Hollwarth AUT
3. Toni Nieminen FIN

1988 CALGARY              
1. Matti Nykanen FIN
2. Erik Johnsen NOR
3. Matjaz Debelak YUG

1. Matti Nykanen FIN
2. Pavel Ploc TCH
3. Jiri Malec TCH

1984 SARAJEVO              
1. Matti Nykanen FIN
2. Jens Weissflog DDR
3. Pavel Ploc TCH

1. Jens Weissflog DDR
2. Matti Nykanen FIN
3. Jari Puikkonen FIN

1980 LAKE PLACID              
1. Jouko Tormanen FIN
2. Hubert Neuper AUT
3. Jari Puikkonen FIN

1. Anton Innauer AUT
2. Manfred Deckert DDR
2. Hirozaku Yagi JPN

1976 INNSBRUCK              
1. Karl Schnabl AUT
2. Anton Innauer AUT
3. Henry Glass DDR

1. Hans-Georg Aschenbach DDR
2. Jochen Danneberg DDR
3. Karl Schnabl AUT

1972 SAPPORO              
1. Wojciech Fortuna POL
2. Walter Steiner SUI
3. Rainer Schmidt DDR

1. Yukio Kasaya JPN
2. Akitsugu Konno JPN
3. Seiji Aochi JPN

1968 GRENOBLE              
1. Vladimir Beloussov USR
2. Jiri Raska TCH
3. Lars Grini NOR

1. Jiri Raska TCH
2. Reinhold Bachler AUT
3. Baldur Preiml AUT

1964 INNSBRUCK              
1. Toralf Engan NOR
2. Veikko Kankkonen FIN
3. Torgeir Brandtzag NOR

1. Veikko Kankkonen FIN
2. Toralf Engan NOR
3. Torgeir Brandtzag NOR

1960 SQUAW VALLEY              
1. Helmut Recknagel DDR
2. Niilo Halonen FIN
3. Otto Leodolter AUT

     Before 1964 there was
     only one special jump
     in the Winter Olympics.

   1956 CORTINA
1. Antti Hyvarinen FIN
2. Aulis Kallakorpi FIN
3. Harry Glass DDR

    1952 OSLO
1. Arnfinn Bergmann NOR
2. Torbjorn Falkanger NOR
3. Karl Holmstrom SWE

   1948 ST. MORITZ
1. Petter Hugsted NOR
2. Birger Ruud NOR
3. Thorleif Schjelderup NOR

    1936 GARMISCH
1. Birger Ruud NOR
2. Sven Eriksson SWE
3. Reidar Andersen NOR

    1932 LAKE PLACID
1. Birger Ruud NOR
2. Hans Beck NOR
3. Kaare Wahlberg NOR

    1928 ST. MORITZ
1. Alf Andersen NOR
2. Sigmund Ruud NOR
3. Rudolf Burkert TCH

    1924 CHAMONIX
1. Jacob Tullin Thams NOR
2. Narve Bonna NOR
3. Anders Haugen, USA

- - - - - - - - - - - -
-

Olympic Medalists in Nordic Combined Skiing

LH SPRINT EVENT NH SPRINT EVENT
2014 SOCHI              
1. Jørgen Gråbak, NOR
2. Magnus Moan, NOR
3. Fabian Riessle, GER

1. Eric Frenzel, GER
2. Akito Watabe, JAP
3. Magnus Krog, NOR

2010 VANCOUVER            
1. Bill Demong, USA
2. Johnny Spillane, USA
3. Bernhard Gruber, AUT

1. Jason Lamy Chappuis, FRA
2. Johnny Spillane, USA
3. Alessandro Pittin, ITA


NORDIC COMBINED NC SPRINT EVENT
2006 TORINO            
1. Georg Hettich, GER
2. Felix Gottwald, AUT
3. Magnus Moan, NOR

1. Felix Gottwald, AUT
2. Magnus Moan, NOR
3. Georg Hettich, GER

2002 SALT LAKE CITY            
1. Samppa Lajunen, FIN
2. Jaako Tallus, FIN
3. Felix Gottwald, AUT

1. Samppa Lajunen, FIN
2. Ronny Ackermann, GER
3. Felix Gottwald, AUT

   

TRADITIONAL NORDIC COMBINATION            

    1998 NAGANO
1. Bjarte Engen Vik, NOR
2. Samppa Lajunen, FIN
3. Valerij Stoljarov, RUS

    1994 LILLEHAMMER
1. Fred Borre Lundberg, NOR
2. Takanort Kono, JPN
3. Bjarte Engen Vik, NOR

    1992 ALBERTVILLE
1. Fabrice Guy, FRA
2. Sylvain Guillaume, FRA
3. Klaus Sulzenbacher, AUT

   1988 CALGARY
1. Hippolyt Kempf, SUI
2. Klaus Sulzenbacher, AUT
3. Allar Levandi, USR

   1984 SARAJEVO
1. Tom Sandberg, NOR
2. Jouko Karjalainen, FIN
3. Jukka Ylipulli, FIN

   1980 LAKE PLACID
1. Ulrich Wehling, DDR
2. Jouko Karjalainen, FIN
3. Konrad Winkler, DDR

   1976 INNSBRUCK
1. Ulrich Wehling, DDR
2. Urban Hettich, BDR
3. Konrad Winkler, DDR

   1972 SAPPORO
1. Ulrich Wehling, DDR
2. Rauno Miettinen, FIN
3. Karl-Heinz Luck, DDR

   1968 GRENOBLE
1. Franz Keller, BDR
2. Alois Kalin, SUI
3. Andreas Kunz, DDR

   1964 INNSBRUCK
1. Tormod Knutsen, NOR
2. Nikolai Kiselev, USR
3. Georg Thoma, BDR

   1960 SQUAW VALLEY
1. Georg Thoma, BDR
2. Tormod Knutsen, NOR
3. Nikolai Gusakov, USR

   1956 CORTINA
1. Sverre Stenersen, NOR
2. Bengt Eriksson, SWE
3. Franciszek Gasienica-Gron, POL

   1952 OSLO
1. Simon Slattvik, NOR
2. Heikki Hasu, FIN
3. Sverre Stenersen, NOR

   1948 ST. MORITZ
1. Heikki Hasu, FIN
2. Martti Huhtala, FIN
3. Sven Israelsson, SWE

   1936 GARMISCH
1. Oddbjorn Hagen, NOR
2. Olaf Hoffsbakken, NOR
3. Sverre Brodahl, NOR

   1932 LAKE PLACID
1. Grøttumsbråten, NOR
2. Ole Stenen, NOR
3. Hans Vinjarengen, NOR

   1928 ST. MORITZ
1. Johan Grøttumsbråten, NOR
2. Hans Vinjarengen, NOR
3. John Snersrud, NOR

   1924 CHAMONIX
1. Thorleif Haug, NOR
2. Thoralf Stromstad, NOR
3. Grøttumsbråten, NOR

- - - - - - - - - - - -
-

Olympic Medalists in Team Ski Jumping

TEAM SPECIAL JUMPING

TEAM NORDIC COMBINED

2014 SOCHI             
1. GERMANY
  • Andreas Wank
  • Marinus Kraus
  • Andreas Wellinger
  • Severin Freund
2. AUSTRIA
  • Michael Hayböck
  • Thomas Morgenstern
  • Thomas Diethart
  • Gregor Schlierenzauer
3. JAPAN
  • Reruhi Shimuzu
  • Taku Takeuchi
  • Daiki Ito
  • Noriaki Kasai
1. NORWAY
  • Magnus Moan
  • Håvard Klemetsen
  • Magnus Krog
  • Jørgen Gråbak
2. GERMANY
  • Eric Frenzel
  • Bjorn Kircheisen
  • Johannes Rydzek
  • Fabian Riessle
3. AUSTRIA
  • Lukas Klapfer
  • Christoph Bieler
  • Bernhard Gruber
  • Mario Stecher
2010 VANCOUVER            
1. AUSTRIA
  • Wolfgang Loitzl
  • Andreas Kofler
  • Thomas Morgenstern
  • Gregor Schleirenzauer
2. GERMANY
  • Michael Neumayer
  • Andreas Wank
  • Martin Schmitt
  • Michael Uhrmann
3. NORWAY
  • Anders Bardal
  • Tom Hilde
  • Johan Evensen
  • Anders Jacobsen
1. AUSTRIA
  • Bernhard Gruber
  • David Kreiner
  • Felix Gottwald
  • Mario Stecher
2. USA
  • Brett Camerota
  • Todd Lodwick
  • Johnny Spillane
  • Billy Demong
3. GERMANY
  • Johannes Rydzek
  • Tino Edlemann
  • Eric Frenzel
  • Bjorn Kircheisen
2006 TORINO              
1. AUSTRIA
  • Andreas Widhölzl
  • Andreas Kofler
  • Martin Koch
  • Thomas Morgenstern
2. FINLAND
  • Tami Kiuru
  • Janne Happonen
  • Janne Ahonen
  • Matti Hautamaeki
3. NORWAY
  • Lars Bystoel
  • Bjørn Einar Romøren
  • Tommy Ingebrigtsen
  • Roar Ljøkelsøy
1. AUSTRIA
  • Michael Gruber
  • Christoph Bieler
  • Felix Gottwald
  • Mario Stecher
2. GERMANY
  • Björn Kircheisen
  • Georg Hettich
  • Ronny Ackermann
  • Jens Gaiser
3. FINLAND
  • Antti Kuisma
  • Anssi Koivuranta
  • Jaako Tallus
  • Hannu Manninen
2002 SALT LAKE CITY              
1. GERMANY
  • Sven Hannawald
  • Stephan Hocke
  • Michael Uhrmann
  • Martin Schmitt
2. FINLAND
  • Matti Hautamaeki
  • Veli-Matti Lindstroem
  • Risto Jussilianen
  • Janne Ahonen
3. SLOVENIA
  • Damjan Fras
  • Primoz Peterka
  • Robert Kranjec
  • Peter Zonta
1. FINLAND
  • Jari Mantila
  • Hannu Manninen
  • Jaako Tallus
  • Samppa Lajunen
2. GERMANY
  • Bjoern Kircheisen
  • Georg Hettich
  • Marcel Hoehlig
  • Ronny Ackermann
3. AUSTRIA
  • Christoph Bieler
  • Michael Gruber
  • Mario Stecher
  • Felix Gottwald
1998 NAGANO              
1. JAPAN
  • Takanobu Okabe
  • Hiroya Saito
  • Masahiko Harada
  • Kazuyoshi Funaki
2. GERMANY
  • Sven Hannawald
  • Martin Schmitt
  • Hansjoerg Jaekle
  • Dieter Thoma
3. AUSTRIA
  • Reinhard Schwarzenberger
  • Martin Hoellwarth
  • Stefan Horngacher
  • Andreas Widhoelzl
1. NORWAY
  • Halldor Skard
  • Kenneth Braaten
  • Bjarte Vik
  • Fred Lundberg
2. FINLAND
  • Samppa Lajunen
  • Jari Mantila
  • Tapio Nurmela
  • Hannu Manninen
3. FRANCE
  • Sylvain Guillaume
  • Nicolas Bal
  • Ludovic Roux
  • Fabrice Guy
1994 LILLEHAMMER              
1. GERMANY
  • Hansjoerg Jackle
  • Christof Duffner
  • Dieter Thoma
  • Jens Weissflog
2. JAPAN
  • Junya Nishikara
  • Takanoba Okabe
  • Noriaki Kasai
  • Masahiko Harada
3. AUSTRIA
  • Heinz Kuttin
  • Christian Moser
  • Stefan Homgacher
  • Andreas Goldberger
1. JAPAN
  • Takanori Kono
  • Masahi Abe
  • Kenji Ogiwara

2. NORWAY
  • Knut Tore Apeland
  • Bjarte Engen Vik
  • Fred Borre Lundberg

 
3. SWITZERLAND
  • Hippolyte Kempf
  • Jean-Yves Cuender
  • Andrew Schaad
1992 ALBERTVILLE:              
1. FINLAND
  • Toni Nieminen
  • Ari-Pekka Nikkola
  • Risto Laakkonen
  • Mika Laitinen
2. AUSTRIA
  • Martin Hollwarth
  • Heinz Kuttin
  • Andreas Felder
  • Ernst Vettori
3. CZECHOSLOVAKIA
  • Jiri Parma
  • Tomas Goder
  • Frantisek Jez
  • Jaroslav Sakala
1. JAPAN
  • Reiichi Mikata
  • Takanori Kono
  • Kenji Ogiwara
2. NORWAY
  • Knut Apeland
  • Fred Borre Lundberg
  • Trond Einar Elden

 
3. AUSTRIA
  • Klaus Ofner
  • Stefan Kreiner
  • Klaus Sulzenbacher
1988 CALGARY              
1. FINLAND
  • Matti Nykanen
  • Ari-Pekka Nikkola
  • Jari Puikkonen
  • Tuomo Ylipulli
2. YUGOSLAVIA
  • Matjaz Zupan
  • Matjaz Debelak
  • Primoz Ulaga
  • Miran Tepes
3. NORWAY
  • Erik Johnsen
  • Ole Gunnar Fidjestol
  • Ole Christian Eidhammer
  • Jon Inge Kjorum
1. WEST GERMANY
  • Hans-Peter Pohl
  • Hubert Schwartz
  • Thomas Muller
2. SWITZERLAND
  • Andreas Schaad
  • Hippolyt Kempf
  • Fredy Glanzmann

 
3. AUSTRIA
  • Gunther Csar
  • Hansjorg Aschenwald
  • Klaus Sulzenbacher


We offer other lists, including:

Copyright © 2002, 2010 All Rights Reserved

- - - - - - - - - - - -
-

[ U.S. MASTERS ]       [ HOME PAGE ]       [ INDEX ]       [ INSIDE INFO ]